yellow shape
Klaar voor de Toekomst Blog

Blog Liana Hoornweg – Waarom Partos reorganiseert – én hoe we vooruitkijken naar 2026 

Partos staat aan de vooravond van een ingrijpende reorganisatie. In deze blog vat ik graag samen wat tijdens de ALV besproken iswaarom is deze stap noodzakelijk én hoe bouwen we tegelijkertijd aan een sterke, toekomstbestendige sector.  

26 november 2025

Waarom reorganiseren?

Helaas ontvingen we in mei een teleurstellende brief: na 2025 verliest (ook) Partos de subsidie van Buitenlandse Zaken (DGIS). Hoewel we intensief in gesprek zijn geweest en hoopten op ruimte in de budgetten, werd duidelijk dat de subsidie definitief stopt. Daarmee eindigt per 31 december het programma Leren en Innoveren. In januari en februari kunnen we nog wat afrondende werkzaamheden uitvoeren, inclusief de End Term evaluatie, maar daarna stopt het. Het wegvallen van deze middelen is voor Partos een forse financiële klap.   

Een klap die we overigens niet begrijpen en ook onverstandig vinden. Kijkend naar andere Europese landen, zoals Zweden en Finland, waar populisme en radicaal rechts ook de boventoon voeren, zien we dat Ministeries van Buitenlandse Zaken hun brancheverenigingen overeind houden met financiering. Helaas heeft de politieke wind van de afgelopen twee jaar voor ons anders uitgepakt.  

Ook onze contributie-inkomsten lopen daarbij ook terug. Veel leden hebben zelf te maken met inkomstenverlies en omdat contributies zijn gebaseerd op omzet, daalt ook de bijdrage aan Partos. Daarnaast kunnen leden via de hardheidsclausule tijdelijk in een lagere staffel terechtkomen. Voor 2026 leidt dat tot bijna een ton minder contributie-opbrengsten. Alles bij elkaar ziet Partos in haar budget een stevige daling van 40%. En dat loopt waarschijnlijk nog wat op. Dat is de realiteit waarmee we moeten omgaan en dat heeft helaas consequenties voor de formatie. 

Hoe ziet de reorganisatie eruit?

We kiezen voor een kleiner, wendbaarder team met duidelijke prioriteiten. Dat betekent het herschikken van functies, bundelen van taken en scherper focussen op onze kern: belangenbehartiging, sectorcommunicatie, kennisdeling en het aanjagen van ledennetwerken. Concreet gaan we van 12 naar 7 medewerkers (van 10 naar 6 fte). Nieuwe functies zijn opnieuw ingericht waarbij collega’s konden solliciteren op de nieuwe rollen, en voor wie niet geplaatst kan worden is een zorgvuldig traject ingericht. Het blijft een moeilijk en pijnlijk proces voor iedereen, en we hadden het graag anders gezien. We gaan de vertrekkende collega’s ontzettend missen!  

Het jaarplan 2026: vasthouden aan veerkracht en gezamenlijke kracht

Hoewel de reorganisatie ingrijpend is, kiezen we voor een positieve en koersvaste blik op 2026. Ons fundament blijft stevig: samen met onze leden werken we in een veranderende wereld aan een sector die robuust, rechtvaardig en toekomstgericht is. In 2026 streven we naar een sterke, veerkrachtige sector die impactvol blijft, ook onder druk. Gelijkwaardige partnerschappen en een gezamenlijke stem voor inclusie en rechtvaardigheid vormen daarbij de basis. We zijn daarin al actief, maar willen onze rol verder versterken. 

Lobby en politieke besluitvorming

De belangrijkste mijlpaal in 2026 is de lobby rond de formatie en het behoud van het ODA-budget. Het is spannend en ambitieus, maar essentieel. Zonder voldoende financiële ruimte kunnen organisaties – en dan met name hun partners wereldwijd – hun werk niet doen. ODA is bovendien geen luxe: het is een internationale verplichting van een welvarend land richting het mondiale zuiden. Daarom blijft deze lobby hoog op onze agenda. 

Coalities en wereldburgerschap

In 2026 investeren we verder in een brede, sterke coalitie binnen de sector. Daarnaast werken we toe naar een evenement om diverse strategische groepen aan ons te verbinden door gezamenlijk de nieuwe koers van ontwikkelingssamenwerking bespreken. Publiekscampagnes voor draagvlak en wereldburgerschap worden zichtbaarder en krachtiger. 

Samen vooruit

De rode draad voor 2026 is opnieuw duidelijk: we doen dit samen. Partos kan initiëren, faciliteren en verbinden, maar zonder jullie – onze leden – kunnen we geen momentum creëren. Daarom is dit een oproep om niet alleen mee te denken, maar actief mee te bouwen aan de sector die we voor ogen hebben. 

Deel je verhalen en ervaringen, vooral buiten de eigen bubbel. Sluit aan bij coalities, werkgroepen en gezamenlijke lobby-initiatieven. Houd je netwerk warm en mobiliseer het wanneer dat nodig is. En bovenal: blijf zichtbaar, laat van je horen en draag uit waarom internationale samenwerking juist nu essentieel is. 

Hoe groter en hechter onze gezamenlijke stem, hoe sterker onze positie richting politiek, publiek en partners. Laten we 2026 gebruiken om die stem te laten klinken – krachtig, rechtvaardig en verenigd. 

 Liana Hoornweg 

 

PS: Mocht je nog een ruimte hebben die goed gebruikt kan worden voor evenementen of kennisuitwisselingen, waar we in 2026 gebruik van kunnen maken, laat het ons weten! Het kan ook zijn dat wij jou bellen. 😊  

PS 2: We zijn superblij met onze nieuwe plek in de Hub, maar zitten straks in een te grote ruimte. Als je interesse hebt om de ruimte (en dus de huur) met ons te delen, neem dan ook contact met ons op. We kunnen dan verkennen wat de mogelijkheden zijn.