yellow shape
Nieuws

Terugblik: de Voorjaars-ALV 2026

De algemene ledenvergadering vond plaats op 16 april 2026. Het was een middag vol interessante gesprekken, productieve ronde tafels en nieuwe inzichten.

22 april 2026

Voorwoord Andy

De voorzitter van het bestuur Andy Wehkamp begon de dag met het introduceren van de centrale vraag van deze ALV: wat is onze rol en hoe benutten we de maatschappelijke ruimte die er is zo goed mogelijk? Andy benadrukte dat juist in tijden van grote geopolitieke verschuivingen, toenemende druk op het maatschappelijk middenveld en ontwikkelingssamenwerking en afnemende ruimte om te werken aan een rechtvaardige wereld, de kracht van de vereniging van groot belang is. We moeten elkaar vasthouden en versterken.

 

Jaarverslag 2025 & Online Magazines

Liana Hoornweg lichtte het jaarverslag toe waarin de belangrijkste hoogtepunten binnen lobby, communicatie, learning & innovation en kwaliteit & organisatie worden beschreven. Het jaarverslag is naast een formeel document ook als visueel magazine (NL) beschikbaar. Het is ook in het Engels te bekijken.

Een belangrijk hoogtepunt was de campagne Nederland is geen eiland, uitgevoerd met een brede coalitie, waaronder FNV, KNVB, Oxfam Novib, Solidaridad, de Raad van Kerken en Partos. Tien politieke partijen spraken zich uit voor ontwikkelingssamenwerking tijdens de actie Rennen voor rechtvaardigheid.

Daarnaast keken we terug op de afronding van het vijfjarige Innovation Hub-programma en het event in de Doelen in Rotterdam.

 

Ook werd aandacht besteed aan draagvlak via de campagne Ontwikkeling Werkt, die in 2024 startte en doorliep in 2025. Deze video werd getoond tijdens de Impact Fair.

Nieuw bestuurslid Garance Reus-Deelder

Garance Reus-Deelder is momenteel werkzaam bij Plan International, waar ze zich richt op gelijke rechten voor vrouwen en meisjes. Garance vertelt dat ze is opgegroeid in Zambia, waar de Novib-kalender aan de muur hing en het zaadje voor haar liefde voor de sector is geplant. Na haar studie economie werkte zij in de commerciële sector, maar later maakte zij de overstap naar het maatschappelijk middenveld via Amnesty International. Zij benadrukt het belang van samenwerking in een tijd waarin ontwikkelingssamenwerking onder druk staat.

Interview met Daniëlle Hirsch

Daniëlle Hirsch was directeur van Both ENDS en Kamerlid voor GroenLinks-PvdA. Ook is zij eerder actief geweest binnen het Partos-bestuur, waardoor zij de sector uitermate goed kent. Koos en de aanwezigen gaan met Daniëlle in gesprek over haar ervaringen als Kamerlid en de rol van maatschappelijke organisaties. Hirsch beschrijft haar tijd in de politiek als intens en leerzaam, maar benadrukt dat besluitvorming vaak minder inhoudelijk is dan gedacht en sterk wordt beïnvloed door strategie en machtsverhoudingen.

Ze ziet een belangrijke rol voor maatschappelijke organisaties, maar stelt dat hun invloed onder druk staat en beter georganiseerd moet worden. Volgens haar zijn coalities – ook met onverwachte partners – cruciaal om politieke impact te vergroten.

Hirsch waarschuwt voor de ‘anti-rights-beweging’, autocratisering en groeiende druk op democratie en internationale samenwerking. Ze pleit voor een bredere, geïntegreerde visie waarin “hier” en “elders” samenkomen.

Tot slot benadrukt ze het belang van het activeren van de stille meerderheid, het betrekken van jongeren en het versterken van de verbinding tussen maatschappelijke organisaties en de samenleving.

Netwerk en Leren Agenda

Ida Kuijper presenteerde de nieuwe aanpak voor netwerk en leren binnen Partos. Na het beëindigen van het Learning & Innovation-programma ligt de focus op drie lijnen:

  1. Digital readiness, werkgroep verantwoord AI-gebruik, sectorale beweging van digitale autonomie, minder afhankelijk van Amerikaanse big tech.
  1. Equitable partnership, bouwt voort op traject van dekolonisering, powershift, tool power awareness
  1. Toekomstbestendigheid van de sector, rondom vraagstukken over krimpende ruimte maatschappelijke, democratische waarden en extreemrechtse beweging, nieuwe coalities voor internationale samenwerking, optrekken met andere sectoren

Partos positioneert zich hierbij als verbinder en facilitator. Leden worden actief uitgenodigd om bij te dragen aan de inhoud en invulling van activiteiten. Zowel een lijn voor ‘practioners’ als een lijn voor ‘leiders’. Ida houdt zich verder ook bezig met integriteit en kwaliteit binnen de vereniging. Hier kan je de Netwerk en Leren Agenda 2026 inzien.

Politieke context: Koos schetst de politieke situatie

Koos de Bruijn schetst de politieke stand van zaken rond ontwikkelingssamenwerking. De campagne Nederland is geen eiland  met de oproep om weer te investeren in ontwikkelingssamenwerking kreeg steun van tien partijen. Hier is in de praktijk echter nog weinig van terug te zien. Het regeerakkoord bevat positieve elementen, zoals €257 miljoen voor o.a. hulp en klimaat, maar dit budget blijkt deels naar eerstejaars asielopvang te gaan.

De begroting 2026, nog van het vorige kabinet, zorgt voor politieke spanning. Links stelt het herstel van de koppeling als randvoorwaarde, rechts de afbouw van steun aan UNRWA. De begroting is door de Tweede Kamer, maar moet nog door de Senaat. Als de Eerste Kamer de begroting verwerpt, ontstaat een uitzonderlijke situatie: bestaand beleid loopt door, maar nieuw beleid komt stil te liggen.

 

Terugblik gesprek met minister Sjoerdsma

Liana blikte terug op een constructief gesprek met minister Sjoerd Sjoerdsma, die vertrouwen met de sector wil herstellen en het belang van maatschappelijke organisaties erkent. Tegelijk ontbreekt extra budget, wat spanning geeft.

Partos pleit voor ambitieus meerjarenbeleid met structurele financiering. Het ministerie vroeg om een concreet actieplan voor drie jaar, met voorstellen zoals consultaties, gezamenlijke bezoeken en campagnes.

Om dit actieplan verder vorm te geven, gingen de aanwezigen in groepen in gesprek om concrete aanbevelingen te formuleren voor de minister. De nadruk lag op uitvoerbare voorstellen, gecombineerd met aandacht voor onderliggende structurele vraagstukken. De input hiervan is verzameld en wordt gedeeld met het ministerie. Na deze ronde tafel gesprekken en de rondvraag was er tijd voor een gezellige borrel, waar de leden konden napraten en netwerken.